tradycja

Koncert Filharmoników Wiedeńskich – noworoczna uczta dla melomanów

pon., 01/01/2018 - 18:24 -- Administrator.

Od ponad 30 lat Telewizja Polska transmituje na żywo Koncert Noworoczny z Wiednia. Wielu z nas lubi go oglądać, także dzięki niezapomnianemu komentatorowi – Bogusławowi Kaczyńskiemu, który swoimi porywającymi opowieściami o muzyce przysporzył widowni temu pięknemu widowisku.

Orkiestra

Święta nie tylko przy stole

pon., 12/25/2017 - 18:58 -- Administrator.

Święta nie muszą oznaczać wielu godzin spędzonych przy suto zastawionym wigilijnym czy bożonarodzeniowym stole. Warto zaplanować kilka atrakcji, które zintegrują rodzinę i przyniosą radość wspólnie spędzanych chwil. Poznaj nasze pomysły na wyjątkowe święta w gronie najbliższych.

Puzzle i gry planszowe przy świątecznym stole

„Cicha noc” – najsłynniejsza kolęda świata

sob., 12/23/2017 - 10:56 -- Administrator.

W 2018 roku będziemy obchodzić dwustulecie prawykonania „Stille Nacht”. Po raz pierwszy świat usłyszał ją w noc wigilijną 1818 roku, w wiejskiej kaplicy w austriackiej miejscowości Oberndorfbei Salzburg. Dziś kaplica ta nosi nazwę Stille-Nacht-Kapelle - Kaplica Cichej Nocy.

Historia jak z Biblii

Karp wigilijny – nowa stara tradycja

pt., 12/22/2017 - 16:45 -- Administrator.

Kiedy zbliża się Boże Narodzenie, w handlu pojawiają się duże ilości karpi. Dla wielu z nas wieczerza wigilijna nie może obejść się bez tej ryby, podobnie jak niedzielny obiad bez schabowego. Tłumaczymy to polską tradycją; tymczasem ani schabowy, ani karp nie stanowią jej dawno kultywowanego elementu. Skąd więc karp na polskim stole wigilijnym?

Z ciepłych wód Azji

12 potraw wigilijnych, czyli...

pt., 12/22/2017 - 12:44 -- Administrator.

Tradycja nakazuje, żeby potraw na wigilijnym stole było dwanaście (a jeśli mniej, koniecznie musi być to liczba nieparzysta, co ma zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku). Dwunastka ma symbolizować apostołów lub liczbę miesięcy w roku. Zgodnie z tradycją powinny to być potrawy bezmięsne, zawierające płody rolne – zboża, grzyby, mak czy miód. Ale dwanaście to dosyć sporo, czy znacie wszystkie tradycyjne wigilijne potrawy?

1. Barszcz z uszkami

Boże Narodzenie - nieco o potrawach wigilijnych...

czw., 12/21/2017 - 10:01 -- Administrator.

Dla wielu z nas wieczerza wigilijna jest najpiękniejszym wydarzeniem całych świąt Bożego Narodzenia. Obok wartości religijnych ma bez wątpienia ogromną wartość rodzinną. To jedyny dzień w roku, kiedy wraz z najbliższymi zasiadamy do stołu i spożywamy potrawy, nie przyrządzane na żadną inną okazję. Jakie?

Podobieństwa

Jak spędzić święta w dobrej atmosferze?

wt., 12/19/2017 - 11:56 -- Administrator.

Żyjąc w biegu i codziennym pośpiechu zapominamy czasem, że święta to czas refleksji, spokoju i spotkań w gronie najbliższych nam osób. Jak stworzyć niepowtarzalną, radosną atmosferę? Podpowiadamy, co zrobić by cieszyć się magią świąt i przeżyć je świadomie, pogodnie, blisko rodziny i znajomych.

Tradycyjne ozdoby choinkowe

pon., 12/18/2017 - 17:05 -- Administrator.

Ciastka, pierniczki, czerwone jabłuszka, orzechy, ozdoby własnoręcznie wykonane z papieru, bibuły lub słomek to jedne z najbardziej znanych, tradycyjnych ozdób choinkowych. Obok nich na bożonarodzeniowym drzewku przyczepiano dawniej świeczki i tzw. sztuczne ognie. Dziś wśród choinkowych ozdób dominują zazwyczaj kolorowe bombki. A może warto pokazać wnukom, jak wyglądały tradycyjne ozdoby choinkowe, przygotować je wspólnie i razem zawiesić na choince? Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Skąd się wzięła tradycja choinki i jej ubierania?

pt., 12/08/2017 - 11:53 -- Administrator.

Zielona, pięknie ozdobiona choinka kojarzy się nam z radosną, świąteczną atmosferą. Ubieranie drzewka jest okazją do spędzenia miłych, niezapomnianych chwil w rodzinnym gronie. To pod choinką umieszczamy wigilijne podarunki dla najbliższych nam osób. Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki?

Dawno, dawno temu

Skąd się wzięła tradycja Mikołajek?

wt., 12/05/2017 - 19:06 -- Administrator.

Obdarowywanie prezentami bliskich naszemu sercu osób to tradycja stara jak świat. Dlaczego wręczamy sobie podarunki akurat 6 grudnia? Opowiadamy o mikołajkowej tradycji i o Mikołaju z Miry, który zainspirował nas do dzielenia się z innymi i wręczania podarunków.

Kim był Święty Mikołaj?

Strony

Newsletter

Zapisz się aby otrzymywać najnowsze informacje i artykuły.